Ang Cumhuriyet Teknokent nga Nahimo usa ka Base sa Software

Ang Cumhuriyet Teknokent nga Nahimo usa ka Base sa Software
Ang Cumhuriyet Teknokent nga Nahimo usa ka Base sa Software

Ang Cumhuriyet Teknokent, nga gitukod kaniadtong Septyembre 7, 2007 sa pakigtambayayong sa Sivas Governorship, Cumhuriyet University, Sivas Munisipyo, Sivas Chamber of Commerce and Commerce Industry, Cumhuriyet University Foundation ug Bilkent University nga kauban sa Ankara Cyberpark, nagpadayon sa mga pagtuon aron mahimong sentro sa software sa rehiyon.


Üniversite, sanayi ve araştırma merkezleri arasındaki işbirliğini artırmak için AR-GE hizmetleriyle Sivas’ta dikkatleri üzerine çeken Cumhuriyet Teknokent, ekim ayı yönetim kurulu toplantısını Sivas Valisi Salih Ayhan ve kurul üyelerinin katılımıyla gerçekleştirdi.

Teknokent çalışmaları, teknoloji ve transfer ofisi bilgilendirme, bölgede faaliyet gösteren firmaların Teknokent’e davet edilmesi, yapılan ve planlanan çalışmaların ele alındığı toplantıda, Teknokent Müdürü Serdar Mercan, katılımcılara hazırlanan ve planlanan projeler hakkında bilgiler verdi.

Cumhuriyet Teknokent Giandam ang 150 nga Mga Proyekto

Teknokent’in bugüne kadar 150 adet proje hazırladığını ifade eden Teknokent Müdürü Serdar Mercan, 68 adet projenin başarıyla sonuçlandığını, 63 adet projenin de çalışmalarının devam ettiğini belirtti. Mercan, teknoloji şirketlerinin oluşumuna ve büyümesine katkı sağlamak amacıyla medikal, sağlık, yazılım, hayvancılık, mühendislik, tarım ve madencilik alanlarında projeler hazırlandığını ifade ederek, Teknokent’in başarısının her geçen gün arttığına dikkat çekti.

Cumhuriyet Teknokent’in Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının 2018 yılında ‘En İyi Gelişme Gösteren Teknokentler’ grubunda 2’ncilik ödülüne layık görüldüğünü ifade eden Mercan, üniversitelerdeki akademik birikimin ve araştırma sonuçlarının ekonomiye değer kattığını söyledi.

Teknokent’in her yıl artan bütçe ve istihdama yönelik çalışmalarının devam ettiğini aktaran Mercan, Teknokent bünyesinde kurulan Cumhuriyet Teknoloji Transfer Ofisi’nde (CUTTO) proje destekli şirketleşme ve girişimcilik hizmetlerinin devam ettiğini, bu hizmetlerin sonucu olarak, her yıl artan firma sayısı, artan danışmanlık hizmetleri ve artan patent sayısının çıktılarının da alındığını kaydetti.

Kanunay nga gihisgutan ni Gobernador Ayhan ang Tekasidad

Vali Salih Ayhan, hızla gelişen firmalarımıza Ar-Ge konularında rehberlik eden ve bölgenin yazılım üssü olan Cumhuriyet Teknokent’in üniversite-sanayi işbirliğinin en güzel örneklerinden birini ortaya koyduğunu ifade ederek, merkezin başarılı çalışmalarıyla adından sıkça söz ettireceğini söyledi.

Hatagan namon ang Kahinungdanon sa Pagbansay sa Kwalipikado nga Personnel

ESTAŞ, Aselsan, Dermokil ve SİVTAŞ firmalarının, Cumhuriyet Teknokent bünyesinde aktif olarak AR-GE çalışmalarını yapmalarının faydalı olacağına vurgu yapan Vali Ayhan, “Teknokent bünyesinde firmaların yaklaşık yüzde 60’ının yazılım firması olması ve Sivas’ın bir yazılım üssü haline dönüştürülmesi amacıyla yazılım alanında firmaların ihtiyacı olan nitelikli personel yetiştirilmesine önem verilmesi gerekmektedir. Bu konuda İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile Gençlik ve Spor Müdürlüğümüz gerekli çalışmaları yapması gerekiyor. Teknokent’in yenilenebilir enerji kaynakları konusunda da çalışmasını ve Teknokent bünyesinde GES (Güneş Enerji Santrali) kurulması ayrıca önem arz etmektedir.” dedi.

Ang Deputy Mayor Turan Topgül, Cumhuriyet University Rector Prof. Si Dr. Alim Yıldız, Rector sa University of Science and Technology nga si Prof. Si Dr. Mehmet Kul, Tagapangulo sa Chamber of Commerce and Industry Mustafa Eken, Assoc. Si Dr. Nagtambong si Uğur Tutar ug uban pang mga miyembro.


sohbet

Feza.Net

Mahimo nga una nga mokomentaryo

comments

May Kalabutan nga mga Artikulo ug Mga Paanunsiyo