Ministro Karaismailoğlu: Kami Adunay Usa ka Intensive Work nga Iupod ang Train ug Bus sa Airplane

Ministro Karaismailoğlu: Kami Adunay Usa ka Intensive Work nga Iupod ang Train ug Bus sa Airplane
Ministro Karaismailoğlu: Kami Adunay Usa ka Intensive Work nga Iupod ang Train ug Bus sa Airplane

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, “Uçak, tren, hatta otomobil ve otobüsü bir arada entegre etmek gerekiyor. Bunları birbirine bağlamak için, bağımsız uygulamaları birbirine birleştiren yoğun bir çalışmamız var. Önümüzdeki günlerde bunun meyvelerini vereceğiz.” dedi. E-ticaret, lojistik konularının salgın sürecinde ne kadar önemli olduğunu anladıklarını dile getiren Bakan Karaismailoğlu, ‘’ Bu yüzden şu an PTT’de çok büyük bir dönüşüm hazırlığı içindeyiz, 5G’ye hazırlıklarımıza da hızlı şekilde devam ediyoruz. Zamanı geldiğinde, dünya ile birlikte zamanı geldiğinde, biz de 5G’ye geçeceğiz’’ ifadelerini kullandı.


Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Sabah gazetesinin düzenlediği 3. Türkiye 2023 zirvesine katıldı. Dijital dönüşüm sürecinde Bakanlık Bakanlık bünyesinde yapılan çalışmalar hakkında bilgi veren Karaismailoğlu, dijitalleşme konusunda Türkiye’nin dünyada önemli bir yere sahip olduğunu belirterek, amaçlarının kişilerin hayatını kolaylaştırmak olduğunu dile getirdi. Yaptıkları işin, insan-yük ve data taşımak olduğuna işaret eden Karaismailoğlu, dijital dönüşümün özellikle pandemi süreci ile birlikte öngörülemeyen şekilde hızlandığını ve kıymetinin katlandığını söyledi.

Türkiye’nin dijitalleşme konusunda dünyanın gerisinde kalmasının mümkün olmadığını belirten Karaismailoğlu, şu sözlerle açıklamalarına devam etti:

“Hatta o noktanın daha da üstüne çıkmamız gerekiyor. Bu konuda çok iddialıyız. Türkiye olarak, dijitalleşme konusunda dünyanın üst noktalarındayız. Bakanlık olarak, havada, karada, denizde, uzaya gönderdiğimiz uydularımızla birlikte dijital dönüşümü en üst seviyede yaşıyoruz ve vatandaşlarımıza yaşatıyoruz, yaşatmayı sürdüreceğiz.

5G dünyada da çok tartışılıyor. Buna yönelik önemli çalışma var. Türkiye olarak biz de buna yönelik altyapımızı hazırlıyoruz. Burada en önemlisi yerli ve milli teknolojiler kullanmak. 5G dünyada da oturmuş bir sistem değil, biz de oradan geri kalmıyoruz. 5G’ye hazırlıklarımıza hızlı şekilde devam ediyoruz. Zamanı geldiğinde, dünya ile birlikte zamanı geldiğinde, biz de 5G’ye geçeceğiz.”

Nakuha ang atensyon sa kahinungdanon sa paglihok sa micro sa adlaw-adlaw nga kinabuhi, gipunting ni Karaismailoğlu nga kini nga mga salakyanan hinungdanon kaayo alang sa kahimsog, pagtipig sa oras ug gilay-on ug nga ang kini nga isyu lakip sa mga isyu nga ilang gitagad.

“Hem mikro mobilite hem akıllı şehirler gündemimizin birinci sırasında yer alıyor”

Adil Karaismailoğlu, “Hem mikro mobilite hem akıllı şehirler gündemimizin birinci sırasında yer alıyor. Ülkemiz en gelişmiş akıllı teknolojileri kullanan bir ülkelerinden biri. Bunu çok daha artıracağız. Uçak, tren, hatta otomobil ve otobüsü bir arada entegre etmek gerekiyor. Bunları birbirine bağlamak için, bağımsız uygulamaları birbirine birleştiren yoğun bir çalışmamız var. Önümüzdeki günlerde bunun meyvelerini vereceğiz” dedi. Kişilerin hayatını kolaylaştırmak için çalıştıklarını ve hedeflerinin de bu olduğunu belirten Karaismailoğlu, yatırımları buna göre yaptıklarını vurguladı.

“Gençlerimiz dijitalleşme adına çok önemli adımlar atıyor”

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Karaismailoğlu, yerli ve milli teknolojiye verdikleri öneme değinirken, dijital dönüşümün girişimciliğe katkıları konusuna da değindi. Dijitalleşmenin girişimcilerin önünü açtığının altını çizen Karaismailoğlu, “Gençlerimiz, evlerinden teknolojiye katkıda bulunup dijitalleşme ile çok önemli adımlar atabiliyorlar. Biz de Bakanlık olarak bu A-Ge çalışmalarına yeterli desteği vermek için ince eleyip sık dokuyarak çalışıyoruz. Onların önünü açacak uygulamaları yapmak için buradayız” diye konuştu.

Naghisgut bahin sa mga epekto sa proseso sa pandemic sa adlaw-adlaw nga kinabuhi, gipahayag ni Karaismailoğlu nga ang pag-agos sa kinabuhi ug mga panginahanglanon nausab gikan sa Marso. Giingon nga nagtrabaho sila aron matubag ang nagbag-o nga mga panginahanglan, naghimo si Karaismailoğlu og mga pagsusi bahin sa ilang trabaho sa natad sa digitalisasyon.

Bu çalışmalar içinde çevreye duyarlılık konusuna ayrı bir önem verdiklerinin altını çizen Karaismailoğlu, “e-ticaret, lojistik konularının da salgın sürecinde ne kadar önemli olduğunu anladık. Bu yüzden PTT’de çok büyük bir dönüşüm hazırlığı içindeyiz şu an. Demir yolunda lojistik olarak yük hareketinde şu an yüzde 5’lerdeyiz. Bunu kısa zamanda yüzde 10’lara, 20’lere çıkarma hedefindeyiz” dedi.


sohbet

Feza.Net

Mahimo nga una nga mokomentaryo

comments

May Kalabutan nga mga Artikulo ug Mga Paanunsiyo