Presidente Erdoğan: 'Ang pagtukod sa 1626 Km High Speed ​​Railway Line Nagpadayon'

presidente sa high speed nga paghulagway sa tren
presidente sa high speed nga paghulagway sa tren

Naghisgot sa miting sa pagsusi sa tuig 2019, si Presidente Recep Tayyip Erdoğan miingon, uz Agig dugang sa mga linya sa tren nga high-speed, nagtukod usab kami mga linya sa high-speed nga tren diin ang mga kargamento ug transportasyon sa pasahero mahimo’g gidala sa tingub. Bursa-Bilecik, Konya-Karaman, Adana-Osmaniye, Gaziantep-Çerkezköy, Kapıkule-Sivas ve Zara olmak üzere bin 626 kilometre hızlı demiryolu hattının inşası sürüyor.” dedi.


Demir yolu alanında Türkiye’yi daha önce örneği olmayan yüksek hızlı ve hızlı tren hatlarıyla donatıp mevcut hatları modernize ettikleri bilgisini de veren Erdoğan, şöyle konuştu:

“Ankara, İstanbul, Konya, Eskişehir yüksek hızlı tren hatları halihazırda hizmet veriyor. Ankara-Eskişehir-İstanbul ile Ankara-Konya-İstanbul güzergahlarında bugüne kadar toplamda 53 milyonu aşkın vatandaşımız seyahat etti. Tüm demir yollarımızda 2019 yılında 245 milyona yakın yolcu taşıdık. Yüksek hızlı tren işletmesinde dünyada 8’inci, Avrupa’da 6’ncı ülke konumundayız. Halen Ankara-İzmir ve Ankara-Sivas arasında toplam 1889 kilometre uzunluğunda yüksek hızlı tren hattı yapımında sona yaklaşıyoruz. Ankara-Sivas hattının Balışeyh-Yerköy-Akdağmadeni kısmında mart ayı sonunda test sürüşlerine başlıyoruz.”

Erdoğan, yüksek hızlı tren hatlarının yanı sıra, yük ve yolcu taşımacılığının birlikte yapılabileceği hızlı tren hatlarını da inşa ettiklerine işaret ederek “Bursa-Bilecik, Konya-Karaman, Niğde-Mersin, Adana-Osmaniye-Gaziantep-Çerkezköy-Ang pagtukod sa 1626 kilometros nga tulin nga linya sa tren, nga mao ang Kapikule ug Sivas-Zara, nagpadayon. ”

Demir yolu araçlarının Türkiye’de üretilmesi amacıyla yerli sanayiyi de geliştirdiklerini anlatan Erdoğan, Sakarya’da hızlı tren ve metro araçları, Çankırı’da hızlı tren makasları, Sivas, Sakarya, Afyon, Konya ve Ankara’da hızlı tren traversleri ile Erzincan’da yerli ray bağlantı malzemeleri üreten tesisler kurduklarını söyledi. Türkiye’nin dizel ve akülü olarak çalışabilen hibrit lokomotifi prototip olarak üretebilen dünyadaki 4’üncü ülke olduğuna dikkati çeken Erdoğan, konuşmasına şu sözlerle devam etti:

“Bugüne kadar 150 adet yeni nesil milli yük vagonunu hizmete verdik. Bu yılın ilk yarısından başlayarak 100 adet daha yerli milli yük vagonu üretiyoruz. 2017’de açtığımız Bakü-Tiflis-Kars demir yolunda, bugüne kadar 326 bin ton yük taşındı. Geçtiğimiz kasım ayında Çin’den gelen ilk tren, Marmaray bağlantısını kullanarak 18 günde Çekya’nın başkenti Prag’a ulaştı. Bu hatta yük taşımacılığının yanına yolcu taşımacılığını da ekleyerek bağları daha da kuvvetlendiriyoruz.”dedi.

 


sohbet

Feza.Net

Mahimo nga una nga mokomentaryo

comments

May Kalabutan nga mga Artikulo ug Mga Paanunsiyo